Motoryzacja dla wszystkich

Chlapacze - co to jest i czy warto je mieć?

Terenowe chlapacze - czy warto je zakładać?

Chlapacze zapobiegają rozbryzgiwaniu się spod kół samochodowych żwiru, błota, wody itp. Chronią auto przed uszkodzeniami mechanicznymi i zachlapaniem brudem. Popularne wśród pojazdów terenowych, jednakże podczas pory deszczowej i śniegowej warto takie błotniki mieć również przy zwykłej osobówce. Błotniki spełniają bardzo ważną funkcję przy każdym pojeździe, który porusza się po ulicach. Są nie tylko przy samochodach, ale także przy rowerach i wózkach np. inwalidzkich. Różnią się od siebie zastosowaniem, budową, kształtem i materiałem, z którego zostały wykonane.
Chlapacze terenowe zakładać należy do aut terenowych, natomiast do zwykłych samochodów osobowych wystarczą tzw. uniwersalne. Obydwa rodzaje błotników wykonane są z tworzywa, które jest:
• odporne na pękanie
• elastyczne
• dopasowujące się do kształtu samochodu.

Kilka słów o tym, po co są chlapacze

Terenowy samochód często jeździ po nieutwardzonej nawierzchni drogi. Błotniki umocowane za kołami ratują auto przed zarysowaniami, pękaniem karoserii na skutek ostrych kamyków wystrzeliwujących spod kół. Chronią przed zbytnim zachlapaniem pojazdu. Od dawna producenci wypuszczają na rynek błotniki, gdyż znają problem bardzo dokładnie. Miękkie i długie gumowe chlapacze zostały udoskonalone. Obecnie są sztywniejsze, grubsze i trwalsze od pierwowzoru. Mają także inny kształt, co sprawia, że zamontowane do auta chlapacze dają efekt nie tylko praktyczny, ale i ozdobny. Założone za kołami chlapacze samochodowe uniwersalne mają jeszcze inną funkcję. Chronią, np. na rajdach samochodowych obserwatorów brawurowej jazdy przed opryskaniem ich błotem, piachem lub żwirem. Zwykły samochód z błotnikami zapobiegnie natomiast zachlapaniu przechodnia, którego auto mija. Ważne, aby sprawdzać czystość błotników. Zalegającą błotnistą maź lub śnieg nagromadzony na chlapaczach warto zdjąć przed wjazdem do garażu. Zapobiegniesz wówczas zabrudzeniu posadzki.

Czy chlapacze samochodowe uniwersalne nadają się do każdego auta?

Błotniki w ofercie sklepu Motos.pl pasują do większości samochodów osobowych. Mają elegancki, konturowany kształt i łatwo dopasowują się do pojazdu. Zamontujesz chlapacze do swego auta szybko i sprawnie. W zestawach jest instrukcja montażu oraz blachowkręty. Skoro osłony kół pojazdów wpływają na komfort jazdy, warto zaopatrzyć się w te akcesoria. Tylna szyba i boczne będą czyste, będziesz mieć dobrą widoczność podczas jazdy. Twoje auto będzie estetyczne i dłużej wytrzyma bez myjni samochodowej.

Warto wiedzieć co dają chlapacze podczas niepogody

Gdy Twój samochód ma błotniki, zapobiegasz chlapaniu błotem wydobywającym się zwłaszcza spod tylnych kół. Bez chlapaczy błoto będzie bryzgać prosto w przednią szybę jadącego auta za Tobą, co może stworzyć niebezpieczeństwo na drodze. Zakładając osłony kół przy swoim pojeździe, chronisz również przechodniów przed zachlapaniem ich odzieży. Dla przypomnienia: kierowca za ochlapanie przechodnia może (ale nie musi) zostać ukarany grzywną. Mandat za to wykroczenie to kwota w widełkach od 20 zł do 500 zł. Regulują to odpowiednie przepisy. Chlapacze samochodowe czy warto? Sprawdź na motos.pl